Znajdziesz nas także na:

Bielańscy studenci dokumentują polskie miejsca pamięci

04 listopada 2019, godz. 14:42  

A A A

Studenci, absolwenci i doktoranci Instytutu Historii Sztuki pracowali w tym roku na dawnych polskich cmentarzach na Ukrainie pod kierunkiem prof. UKSW dr hab. Anny Czyż i dr. Bartłomieja Gutowskiego - poinformowała uczelnia.

Wyniki prac opublikowane zostały w udostępnianym on-line katalogu. Zawierają one m.in. opisy, fotografie, wymiary nagrobków, a także spisane są zachowane napisy. W ich wyniku 500 polskich nagrobków z dawnego powiatu zbaraskiego zostało udokumentowane.

Na obrzeżach Ochrymowiec w województwie tarnopolskim znajdował się cmentarz, dzisiaj po nim zostało tylko kilka rozsianych kamieni. Zaś w niedalekich Szyłach, niewielkiej wiosce na końcu świata zachował się nagrobek sprzed 230 lat. Jest on najstarszym odkrytym na cmentarzach województwa tarnopolskiego. Piękny klasycystyczny pomnik spotkać można m.in. jadąc kilkanaście kilometrów dalej do  Paczyniec. W pobliskiej Zadrudze zaś nieoczekiwanie splotły się skomplikowane losy polskich emigrantów. Zachował się tam bowiem nagrobek wykonany przez lwowski warsztat, pochowany został w nim syn emigrantów do USA, który zginął jako żołnierz amerykański we Francji - czytamy w komunikacie.

Te i wiele innych i monumentów udało się ocalić od zapomnienia podczas przeprowadzonej w tym roku dokumentacji polskich pomników nagrobnych znajdujących się na terenie dawnego powiatu zbaraskiego na terenie dzisiejszej Ukrainy. Łącznie jest ich ponad 500. Wśród innych znalezisk warto wspomnieć o wykopanym  z ziemi na cmentarzu w Koszlakach obelisku upamiętniający poległych w walkach z lat 1914-1920.

W najbliższych dniach otwarta zostanie w  Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wystawa pokazująca efekty prac dokumentacyjnych, zwiedzać będzie ją można do połowy listopada.

Nowości

29 maja 2020, godz. 14:58
Diler w rękach policji
26 maja 2020, godz. 07:16
Wmurowano kamień węgielny pod budowę "Strefy Bielany"
22 maja 2020, godz. 15:22
Bielański hotel dla jaskółek
20 maja 2020, godz. 19:50
ZDM usunie bariery architektoniczne na Bielanach
11 maja 2020, godz. 08:26
Zaatakował ratownika medycznego

Zobacz wszystkie...

Reklama