Znajdziesz nas także na:

Bielański hotel dla jaskółek

22 maja 2020, godz. 15:22  

A A A

Na Bielanach stanęła wieża dla jaskółek. Na dwóch poziomach zainstalowano 42 gniazda, które zostały ulepione z trocinobetonu i wyglądem przypominają te robione przez ptaki. Wieża jest również wyposażona w sprzęt wydający dźwięk wabiący oknówki. To pierwsza tego typu konstrukcja w kraju.

Bielańskie jaskółki upodobały sobie osiedle Chomiczówka, gdzie od wielu lat zakładają gniazda. Najczęściej pod gzymsami na ścianach budynków i przy oknach. Niestety zdarzały się przypadki celowego niszczenia gniazd.

– Działo się tak głównie ze względu na pozostawiane przez ptaki odchody – mówi Krystian Lisiak, przewodniczący bielańskiej komisji ochrony środowiska. Wspólnie z radnym Marcinem Włodarczykiem i Beatą Niedomagałą, popularyzatorką edukacji ekologicznej złożyli projekt budowy wieży w ramach Budżetu Obywatelskiego. – Zależało nam aby ptaki, które są naszymi sprzymierzeńcami miały swoje miejsce do życia – tłumaczy radny Lisiak.

Wieża, ustawiona na ekoskwerze przy ul. Bogusławskiego ma ponad osiem metrów wysokości, wliczając w to stalowy słup oraz korpus z gniazdami. Same gniazda w najmniejszych detalach odwzorowują te zakładane przez jaskółki. Ponadto na dachu korpusu zainstalowano panel fotowoltaiczny zasilający urządzenie wydające dźwięk wabiący jaskółki, który wyłącza się w nocy.

- Lokalizacja oraz wykonanie zostały poprzedzone konsultacjami ornitologicznymi – zapewnia Grzegorz Pietruczuk, Burmistrz dzielnicy Bielany.

Sąsiedztwo oknówek jest dla ludzi bardzo pożyteczne. Pojedynczy ptak dziennie potrafi złowić do sześciu tysięcy komarów, którymi się żywi i karmi pisklęta. W Polsce gniazdują trzy gatunki jaskółek: oknówka, dymówka i brzegówka. Wszystkie są pod ochroną gatunkową.

Skrzydlaci przyjaciele

Pod koniec ubiegłego roku na osiedlu Ruda, na ośmiu budynkach mieszkalnych zamontowano 200 skrzynek lęgowych dla jerzyków. Dodatkowo 100 skrzynek pojawiło się m.in. przy Stawach Brustmana, Stawach Kellera i w bielańskiej części Kępy Potockiej. Z kolei w ubiegłym roku w wakacje na terenie dzielnicy stanęły dwie wieże dla jerzyków.

To nie jedyne działania w opiece nad bielańskim ptactwem. W okresie zimowym w okolicach zbiorników wodnych rozsypywana jest specjalna mieszanka ziaren, co pozwala ptactwu przetrwać trudny okres zimowy, kiedy jest ciężej zdobyć pokarm.

Kontrole dotychczas zamontowanych ptasich wież i budek lęgowych, prowadzone przez ornitologów z warszawskiego Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian” - Mariusza Grzeniewskiego i Adama Tarłowskieg, wykazały do lipca tego roku obecność łącznie 135 gniazd ptaków w tym 56 gniazd mazurków, 62 gniazda szpaków i 17 gniazd jerzyków.

Nowości

22 czerwca 2020, godz. 15:09
Areszt za handel narkotykami
04 czerwca 2020, godz. 08:08
Ogromny sukces liceum Domeyki
03 czerwca 2020, godz. 12:01
Znęcał się nad matką! Grozi mu 5 lat
01 czerwca 2020, godz. 14:39
Złodzieje kół zatrzymani!
29 maja 2020, godz. 14:58
Diler w rękach policji

Zobacz wszystkie...

Reklama