Znajdziesz nas także na:

UKSW prowadzi prace dokumentacyjne w USA

31 lipca 2019, godz. 18:51  

A A A

Przez cały lipiec trwają prace dokumentacyjne prowadzone przez Instytut Historii Sztuki UKSW w Stanach Zjednoczonych w ramach projektu "Parafie i kościoły polskie w USA" - poinformowała uczelnia.

Jak w czytamy w komunikacie prowadzone prace opierają się na inwentaryzacji źródłowej i fotograficznej "Polish Cathedrals", w ramach grantu przyznanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wspieranego przez Instytut POLONIKA. 

Obecne prace to już ostatni etap badań terenowych podejmowanych od 2017 r. przez zespół składający się z historyków z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II  i historyków sztuki z UKSW. W kręgu zainteresowań badaczy są polskie świątynie w Filadelfii, Baltimore, Milwaukee, Syracuse, Checopee, Winona i New Heaven.

Prace mają na celu dokumentację niknącego dziedzictwa polskich emigrantów ekonomicznych i politycznych, których najwięcej na kontynent Amerykański przybyło na przełomie XIX i XX w. Szukając lepszego życia uciekinierzy z nieistniejącej wówczas na mapach świata Polski chcieli prowadzić je w środowiskach ludzi podobnych sobie, wspierających się duchowo i organizacyjnie. Dużą uwagę poświęcali wtedy świątyniom, wokół których ogniskowało się ich życie duchowe, ale także społeczne. Przy kościołach zakładano polskie szkoły, polskie organizacje samopomocowe i towarzyskie, a parafie postrzegano nie tylko w kontekście religijnym, ale również jako oficjalną przestrzeń życia publicznego – politycznego i kulturalnego emigracji polskiej. Świątynie wznoszono z przepychem jako monumentalne bryły o bogatej dekoracji architektonicznej i wspaniałym wyposażeniu, co stało się powodem ukucia terminu „Polish Cathedrals”. Stanowiły one w czasach zaborów i do przemian roku 1989 niemal sanktuaria Polski, w których oprócz typowej ikonografii kościelnej prezentowano wątki związane z historią Polski i dziejami Kościoła na jej terenie - brzmi komunikat UKSW.

fot. UKSW

Nowości

21 stycznia 2020, godz. 10:22
Komendant Lech Bielak przechodzi na emeryturę
20 stycznia 2020, godz. 14:41
E-booki w stołecznych bibliotekach
17 stycznia 2020, godz. 12:25
Nowy sprzęt dla strażników
16 stycznia 2020, godz. 10:34
Wielogodzinne obrady Komisji Ochrony Środowiska
15 stycznia 2020, godz. 12:50
Uchwała śmieciowa do poprawy. Podwyżki dopiero od marca

Zobacz wszystkie...

Reklama